fbpx

Prečo si kúpiť svadobné šaty?

Príbeh o mojich svadobných šatách

V živote platí, že z vlastných chýb sa človek učí najviac. Mať svadobný salón, kde sa dajú kúpiť krásne svadobné šaty bolo mojím snom už od detstva. Svadba je jednou z najkrajších životných udalostí v živote človeka. Je to sviatosť a svadobný deň je niečo vzácne,  špeciálne a posvätné. To, čo sa počas svadobného dňa odohráva sa nedá zopakovať a hlavne sa to dá slovami len veľmi ťažko opísať. Ak ste svadbu zažili isto viete, no ak ju len plánujete verte mi, je to naozaj silná emócia, ktorá vo vás po celý život prebýva. Pre mňa je dodnes moja svadba jednou z najkrajších udalostí života. Žiaľ, už je to len spomienka. No doma som si aspoň niečo z nej okrem fotografií odložila. Zostali mi svadobné topánky, ktoré som si vystavila. Svoje svadobné šaty som si nekúpila, ale požičala. Odovzdala som ich v pondelok ako to býva  zvykom, no už po ceste tam som vedela, že mi je to ľúto, a že som urobila niečo, čo som nemala. Všetka moja energia a špeciálna atmosféra, ktorú som im v ten deň odovzdala, všetko to, čo som v šatách prežila sa ako keby jedným „vypraním“ stratia. Svadobné šaty sa vrátia do salónu a onedlho ich má ďalšia nevesta. Prišlo mi to ako neuveriteľná škoda ale hlavne mi to bolo  ľúto.

Nevesta a svadobné šaty k sebe patria a to i po svadbe.  Je to puto, ktoré si uvedomíte až spätne. A práve na základe moje vlastnej skúsenosti  vo mne naplno dozrela idea svadobného salónu. Miesta kde sa šaty len nepožičiavajú, ale najmä kupujú. U seba už to žiaľ nezmením lebo moje šaty si požičala ďalšia nevesta a puto sa stratilo.  No všetkým budúcim nevestám chcem ten pocit dopriať a puto zachovať.

Ani v zahraničí sa svadobné šaty nepožičiavajú.  Otcovia svojim dcéram na šaty šetria, aby si ich dcéra mohla kúpiť, ktoré sa jej páčia. Tieto tradície sa netýkajú len Talianov, Španielov či Rumunov. I na Slovensku si ženy v minulosti svoje svadobné šaty (vtedy kroje) šili. Pripravovali a vyšívali ich i niekoľko rokov. Isto si pamätáte éru a nie je to tak dávno, kedy vašej mame šila šaty krajčírka alebo dokonca jej vlastná mama. Pre malé dievča nie je nič krajšie, keď jej mama alebo babka ukáže svadobné šaty, ktoré na svadbe mala. Je to poklad v skrini, ktorý sa práve pre tieto zvláštne čará oplatí mať v skrini. Niečo čo tu zostáva aj keď my tu už nebudeme no zároveň sa zachová a odovzdá niečo veľmi špeciálne. Dotknúť sa svadobných šiat znamená ako keby sa vrátiť v čase a zažiť to v mysli znova. Kontakt s látkou vám poskytne to, čo vám samotná fotografia v rámiku nedá. Naskáču vám zimomriavky a objavia sa emócie, ktoré ste mala po prvý krát. Môj svadobný salón a hlavne predaj šiat nie je o podnikateľskom pláne, ale skôr o splnení si sna, no hlavne prianí pre vás, aby sa už žiadna jedna nevesta neochudobnila.

Neochudobnila seba a ani naše ďalšie generácie lebo ako som už v úvode napísala, to čo svadobné šaty budú po vašej svadbe pre vás znamenať si uvedomíte až spätne a nevesta a svadobné šaty k sebe patria i po svadbe.

Okrem neopísateľnej citovej hodnoty Vám okrem stresu zo zničenia šiat odpadne i stres počas dňa, že sa v ten daný deň musíte ísť fotiť. Ak totiž svoje svadobné šaty budete mať doma, zorganizovať svadobné fotenie bude „hračka“. Samotnú svadbu si užijete viac a ak by vám aj „nedajboh“ pršalo, kľudne sa vám v salóne môže stať, že rovnaké svadobné šaty, ktoré ste mali a chcete mať aj na fotenie nebudú práve mať.

Petra Sekerková

Shop manager, Salon Isabell

Pin It on Pinterest

Share This